Картофът (Solanum tuberosum) е многогодишно растение от семейство Картофови (Solanaceae). Картофът е най-широко отглежданото сред клубеновите растения в света и е на четвърто място по обема на суровата продукция.
Картофът произхожда от Южна Америка, вероятно някъде в днешните Перу, Боливия и Чили. В останалата част на света се разпространява след контакта на европейците с Америка в късния 15 и ранния 16 век. В Южна Америка се срещат над 200 диворастящи вида.
През 16 век картофът е внесен в Испания и оттам се разпространява в останалата част на Европа, Северна Америка, Африка и Азия.
Картофените растения растат ниско до средно и имат бели до виолетови цветове с жълти тичинки.
Голяма част от разновидностите на картофа имат двуполови цветове, съдържащи както мъжки, така и женски полови органи. Опрашването най-често се осъществява кръстосано с други картофени растения, но има и значително количество самоопрашващи се разновидности. Картофите могат да се размножават и вегетативно чрез засаждане на парчета от клубени, нарязани така, че да имат поне един кълн или чрез засаждане на цели клубени.
След цъфтеж някои разновидности образуват плод, приличащ на малък зелен домат, който има семена. Всеки плод може да съдържа до 300 семена, в които се съдържат отровни вещества. Поради това тези плодове не бива да се консумират.
Предшественикът на съвременният култивиран картоф е опитомен в Андите и последните генетични анализи показват, че картофът е култивиран от един прародител в Перу и че културният вид се е разпространил оттам.